Po letech nečinnosti, kdy bylo uloženo v bednách v havarijním stavu a navíc chyběla spousta dílů, se s pomocí techniků firmy Zeiss z Jeny, podařilo planetárium zkompletovat a zprovoznit. Po zdárných jednáních a následném dlouhém čekání bylo nakonec celé zařízení převezeno do MOA v Niepołomicach. Zde již byly prováděné stavební práce na nové budově, která byla pro toto planetárium určená. Projekční zařízení bylo ještě po přechodnou dobu instalované v sále zámku v Niepołomicach. Jeho projekce na rovné stěny pravoúhlé místnosti byly sice nezvyklé, ale pro návštěvníky zámku velmi přitažlivé. Když byly dokončeny stavební práce, nastalo jeho poslední stěhování do nových a zcela vyhovujících prostor.
Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach, tak zní celý název tohoto osvětově vzdělávacího centra pro mladé zájemce o astronomii, které jsme navštívili během naší třídenní cesty za slunečními hodinami v Polsku. Observatoř se nachází na pozemku školy ve městě Niepolomice, ležícího asi 20 km východně od centra Krakova. Budova observatoře v Niepolomicach. Autor: Jaromír Ciesla. Něco z historie hvězdárny Přednáškový sál před planetáriem. Autor: Jaromír Ciesla. Velkým iniciátorem výstavby observatoře byl pan Zdisław Słowik, niepolomický astronom amatér, fotograf, ale také skvělý organizátor, kterému se podařilo přesvědčit zástupce města, školy i vedení PTMA (Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii – Polská společnost amatérských astronomů) ke svolení a podpoře stavby hvězdárny na pozemku místní školy a položil tak základy pro vybudování tohoto jedinečného zařízení PTMA v Polsku.
Návrh na stavbu observatoře byl schválen 16. 6. 1961 a v záři následujícího roku bylo započato s vlastní výstavbou budovy číslo 1, která má tři místnosti. Největší z nich má odsuvnou střechu a sloužila pro instalaci stabilního dalekohledu. Jako první přístroje byly používané refraktor Zeiss 80/1200 mm a astrograf s 13cm objektivem konstruovaným dle projektu pana Słowika.
Další významný konstrukční posun se pak odehrál relativně nedávno – na pozemku observatoře vyrostla v letech 2008 až 2010 ještě budova číslo 3, určená pro planetárium. Vítejte! Před observatoří nás vítá její ředitel, pan Dominik Pasterniak. Když jsem se na něj obracel s žádostí o umožnění prohlídky, byl velice potěšen naším zájmem i přesto, že je observatoř v sobotu zavřená, tak se ochotně ujal své hostitelské úlohy.
Náš člen Vráťa Zíka přijal úlohu tlumočníka, které se opět skvěle zhostil a za to mu patří naše poděkování. Přednáškový sál před planetáriem. Autor: Jaromír Ciesla. Po krátkém úvodu nás pan ředitel vede do budovy planetária, jehož předsálí slouží jako přednášková místnost a učebna. Po stěnách visí obrázky s tématikou Vesmíru od fotografií až po dětské malůvky a různé didaktické pomůcky. Mezi ně patří i pozoruhodný 3D model měsíčního kráteru Koperník. 3D model kráteru Koperník. Autor: Jaromír Ciesla. Dominik Pasterniak představuje planetárium ZKP-1.
Hvězdárna byla slavnostně otevřená 27. 9. 1964. Budova hvězdárny Niepołomice s kopulí. V roce 1965 začaly stavební práce na budově číslo 2. I když byla stavba v roce 1969 téměř hotová, na instalaci kopule si musela ještě osm roků počkat. Po celou tu dobu byl otvor ve střeše budovy provizorně zakrytý. Kopule byla dodána a instalována až v druhém pololetí roku 1977.
V roce 1963 byly pro planetárium uvolněné prostory ve sklepě „Palacu pod Baranami“. V těchto nevyhovujících podmínkách, bez klimatizace a ve vlhkosti značně trpěla jak promítací plocha, tak zařízení samotné. Počet představení byl postupně omezován, až bylo planetárium nakonec v první polovině 70. let zavřeno. V roce 1978 bylo rozebráno s tím, že bude převezeno do Niepołomic. Nakonec ale po několik let zůstalo uloženo v bednách ve skladě ZEAS (Ekonomicko-administrativní společnost škol). V roce 1982 bylo převezeno do skladu Astronomické observatoře Jagelonské Univerzity s plánem na jeho konzervaci a následnou kompletaci za účelem zprovoznění.
Tomáš Cihlář: Znojmo nehraje špatný fotbalDo utkání s Duklou naskočil Tomáš Cihlář ve druhém poločase, bohužel ani on nezabránil porážce 0:2. Zajímavým zápasem bude pro třiadvacetiletého obránce sobotní duel se Znojmem, kdy nastoupí proti svému mateřskému klubu. V sobotu nastoupíte proti svému mateřskému klubu, těšíte se? "Těším se určitě. Ve Znojmě jsem začínal, nyní tam bydlím. Je to sice šest let, co jsem naposledy oblékl dres Znojma, ale na zápas se těším. Budu hrát proti klukům, se kterými jsem nastupoval v dorostu. " Když jste působil v Jihlavě, díval jste se na svůj mateřský celek? Poradil jste něco trenérovi? "Když bylo volno, tak jsem jezdil kouknout na Znojmo ve třetí lize.
Tomáš Cihlář: Znojmo nehraje špatný fotbal - FK Třinec
A 16. září roku 2010 bylo planetárium slavnostně otevřeno. Tématem pořadu je světelné znečištění Dominik Pasterniak nám vykládá o hvězdárně Niepołomice. Je nám nabídnuto zhlédnutí filmu „Ztracená tma“, který pojednává o palčivém tématu moderní doby nazývaném světelné znečištění. Po filmu následuje program planetária, který nám představuje možnosti tohoto historického projekčního zařízení, které je v některých ohledech lepší než u některých současných digitálních planetárií.
Na cestách v Polsku? Navštivte Niepołomice! | Ostatní - Astro.cz